collapse

* Twoje Centrum

 
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

* pogwarki

Odśwież Historia
  • nie pisz pierdół, bo dostaniesz po łapach ^_^
  • maxx: Części do Econoline E150 posiadam.
    Marca 16, 2024, 11:58:30 am
  • Walicha: Devil, podeślij foty tego kompresora
    Stycznia 22, 2024, 07:19:30 pm
  • DEVIL S GARAGE: Witam mam do sprzedania nowy kompresor klimatyzacji do chevy van gmc vendura astro safari
    Stycznia 21, 2024, 01:49:49 pm
  • voodoo: Stówa Tatar 🍻
    Grudnia 15, 2023, 11:12:35 pm
  • zagłoba: Poli stóweczka, zaglądasz tu jeszcze?
    Września 28, 2023, 06:09:55 am
  • pituszek: Sto lat ARCHIE
    Września 27, 2023, 12:09:34 pm
  • voodoo: Najlepszego Archie 🍻
    Września 27, 2023, 07:54:40 am
  • zagłoba: ARCHIE stówka!
    Września 27, 2023, 06:09:31 am
  • zagłoba: Robi stówka👍🏼
    Września 13, 2023, 02:23:41 pm
  • Artigo: Pituszku 100 lat w zdrowiu i milosci Basi
    Sierpnia 29, 2023, 04:50:45 pm
  • zagłoba: Wojna sto lat!
    Sierpnia 14, 2023, 08:43:40 pm
  • WALENTY: Jedzie ktoś na Master trucka ?
    Lipca 14, 2023, 12:29:19 am
  • MICZ: Elm
    Kwietnia 21, 2023, 10:50:32 am
  • zagłoba: 100 lat Michał i niech żuk się toczy!
    Kwietnia 03, 2023, 07:27:02 am
  • MHM: Thx
    Marca 22, 2023, 06:30:00 pm
  • JEDI_V: 100 lat Panowie  1hejka
    Marca 22, 2023, 09:52:31 am
  • zagłoba: MHM jeszcze 50 lat!
    Marca 22, 2023, 06:33:09 am
  • zagłoba: Edekk 100 lat!
    Marca 18, 2023, 07:13:39 am
  • zagłoba: Dlaczego?
    Lutego 07, 2023, 09:42:46 pm
  • MHM: Zagłoba: bo ględzicie wszyscy na WhatsUp'ie :(
    Lutego 07, 2023, 06:24:18 pm

* Będzie się działo

Przepraszamy! W tym momencie w kalendarzu nie ma dostępnych żadnych wydarzeń.

* Najnowsze wiadomości

Odp: Astro 89 miga kontrolka hamulca wysłana przez JEDI_V
[Wczoraj o 03:17:25 pm]


Odp: Astro 89 miga kontrolka hamulca wysłana przez ChudyAleByk
[Wczoraj o 12:27:24 pm]


Odp: Karta BiznesTank Orlen wysłana przez ChudyAleByk
[Wczoraj o 11:30:50 am]


Odp: Karta BiznesTank Orlen wysłana przez voodoo
[Wczoraj o 11:10:55 am]


Odp: Astro 89 miga kontrolka hamulca wysłana przez pituszek
[Wczoraj o 08:36:53 am]

* Zalogowani

  • Kropka Gości: 500
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Brak użytkowników online.

Autor Wątek: Lumina APV Pomorze  (Przeczytany 11600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Lumina APV Pomorze
« dnia: Kwietnia 26, 2016, 06:12:09 am »
Cześć

Jestem Radek. 2 miesiące temu zakupiłem Luminę z Warszawy. Silnik 3.1. Rok 95.

Pierwotnie szukałem amerykańskiego minivana, potem sprecyzowałem poszukiwania do PTS/Lumina I gen i nie żałuję. Luminę trafiłem nie z ogłoszenia, została mi zaoferowana za dobre pieniądze po apelu na grupie na fb, ż szukam takiego auta i bardzo dziekuję tutaj Grzesiowi za ofertę.

Pozdrawiam :)

Zdjęcia w kolejności od zakupu po stan dzisiejszy :)
1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor

Offline Marnico

  • Klubowicz
  • *****
  • Wiadomości: 2122
    • Jebiące się złomy, tak zwane Pontony 🔥#128293
  • Garażuje w: ŁÓDŹ DĄBROWA
  • mobil: 537070821
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 26, 2016, 06:38:45 am »
Siema siema  1hejka
Jak można mieć w aucie silnik o pojemności mniejszej niż czajnik ... ;-)

Falkon

  • Gość
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 26, 2016, 08:15:09 am »
...trabanty VKP rosną w siłę  1ok

Gratuluję słusznego wyboru. Dbaj o nią, rozmawiaj z nią, szepcz czułe słówka a będzie wdzięczną towarzyszką. Luminy to dziwki i lubią być pieszczone a Pontiaki to chuje. Pamiętaj  >:D

Gdybyś potrzebował rady, pomocy, jesteśmy tutaj dla Ciebie.

Powodzenia i rozgość się.

-----------------------

Ona jest zielona, prawda ? Po oznaczeniach piaskowanych na szybach widzę że auto od lat '90 w Polsce. Znasz historię ?

Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 26, 2016, 08:41:05 am »
Rocznik modelowy 95. Pierwsza rejestracja w Polsce w kwietniu 2006 roku i od tamtego czasu miała 4 właścicieli, ja jestem piątym. Dobre jest to że najkrócej u jednego właściciela była 2 lata więc można przyjąć, że się do niej przywiązywano. Troszkę przez kilka ostatnich lat zaniedbana i mało jeżdżona ale trafiła do miłośnika amcarów i już z nią zrobiłem duży porządek, pouzupełniałem braki wyposażenia, porobiłem troszkę eksploatacyjnych rzeczy a teraz czekam na dużą pakę z USA żeby zrobić resztę a na koniec co nieco pospawać i zrobić konserwację od spodu.

Zadziwiają mnie możliwości tego samochodu głównie dzięki rozdzieleniu foteli na pojedyńcze sztuki. Stwarza to ogromne możliwości konfiguracyjne. Wczoraj pojechaliśmy z żoną i dzieckiem do sklepu po wąską zmywarkę a kupiliśmy jeszcze lodówkę, przy załadunku się okazało że zapomniałem zostawić w domu wózek. Poskładałem fotele, zostawiłem tylko jeden na którym mamy fotelik dla dziecka, resztę ułożyłem na kupce, obok wcisnąłem wózek a zmywarka i lodówka weszły z luzem na tył.


Plastikowe nadwozie to kolejna ogromna zaleta tego wozu. Dośc mocno zaawansowana konstrukcja jak na lata 90, poza archaicznym silnikiem 3.1 no ale odwdzięcza się bezawaryjnością (u mnie za krótko ale taką ma opinię) no i sylwetka. Mam w sumie do siebie ogromny żal że nie zainteresowałem się tymi wozami wcześniej bo są genialne. Mam jeszcze Crown Victorię, wiadomo V8 RWD na ramie, czyli kwintesencję amerykańskiej motoryzacji a jakoś wolę Luminę. Na pewno ma zbyt miękkie zawieszenie i słabe hamulce ale o dziwo i tak dobrze się ją prowadzi po zakrętach i łukach.

edit:
Przyznam, że po zakupie skupiłem się głównie na wyglądzie auta. Lubię ładne samochody i zadbane a po sprzedaży daily drivera jakim był Subaru Legacy Wagon Lumina napawała mnie grozą. No ale po wypiaskowaniu i pomalowaniu felg i dobraniu chromowanych nakrętek kół, oklejeniu dachu na czarno poza pałąkiem, przyciemnieniu szyb, wymienieniu przedniej szyby (stara miałą pęknięcie i kilka odprysków), wymienieniu tylnych lamp na całe czerwone, przednich sidemarkerów na niepotłuczone, uzupełnienie listw progowych itp itd wygląda naprawdę kozacko :)
1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor

Falkon

  • Gość
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 26, 2016, 08:46:43 am »
...masz dobre podejście. Super.

W kwestii hamulców to warto zmienić przód na tarcze raybestosa wiercone i klocki raybestos niebieskiej serii. Przejrzeć tłoczki i zmienić jego uszczelnienie. Przeczyścić tylne bębny a jeśli zachodzi konieczność wymienić bębny i zaciski. Poregulować i będzie zatrzymywał się w miejscu. Zająłem się tym naście lat temu i działa. Da się z tych samochodów zrobić przewidywalny wóz a nie tylko zwalniający pocisk.  ;)

Przyjrzyj się też zestawowi trzech linek od awaryjnego. Czy działa to prawidłowo. Przesmaruj rozdzielacz. Warto zastosować smar z nośnikiem w aerozolu ale coś lepszego niż WD40. Jeśli nie zapieczone będą idealnie współpracować. W kabinie przy lewym nadkolu jest dzwignia z siłowniczkiem przy pedale, też przesmaruj.

Lubię te wozy, wiesz  >:D

Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 26, 2016, 08:51:22 am »
Tarcze wymienione na raybestosa ale gładkie, klocki jakieś czerwone, nie pamiętam marki. Z USA płyną bębny z cylinderkami, szczękami i sprężynkami choć nie są to jakieś markowe produkty, zwykły szajs z rockauto. Hamuje niebo lepiej od kiedy ją kupiłem choć czuć wyraźnie że tył wiele nie robi, zobaczymy po wymianie. Dużo też da wymiana amorów z przodu (też płyną) bo te co są teraz to wogle nie pracują ;)
1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor

Falkon

  • Gość
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 26, 2016, 08:56:58 am »
Jeśli wybrałeś amortyzatory Gabriela to zyskasz europejskie prowadzenie. Jeśli acdelco to dalej łódka. Jeśli Monroe to wyrzucisz za pół roku  ;)

Mam nadzieję że wziąłeś też mocowania z łożyskiem do tych amorów z przodu? One po tylu latach mogą już nie trzymać.

Cylinderków z tyłu raczej nie będziesz musiał wymieniać jeśli nie ciekną a guma jest w przyzwoitym stanie. One są pancerne i bardzo solidnie wykonane.

Pamiętaj, że jest kilka elementów które jeśli są fabryczne i w dobrym stanie, to są i będą lepsze niż dzisiejsze zamienniki. Warto o tym pamiętać.

Do 3,1 warto mieć nowy alternator na zapasie i rozrusznik. Automat rozrusznika jest inny w 94-95 niż we wcześniejszych rocznikach. Warto to wiedzieć.

-------------------------------------------

Widzę że dodałeś opis o tym że lubisz mieć ładny wóz.

Poszukaj tych felg do swojej Luminy (klikając na fotkę powiększysz ją )



jeśli nie znajdziesz w Polsce czy na ebay to w stanach są tutaj

http://www.wheelsandcaps.com/c-2283-oem-aluminum-alloy-wheels_chevrolet-luminaapv-1995.aspx

albo na partsgeek.com

-----------------------------------------

W przednich lampach masz sekwencyjne kierunki ? Jeśli nie to wróć do tego fabrycznego ustawienia. Jest zajebiste.

https://www.youtube.com/watch?v=f5W0180I4SM

Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 26, 2016, 09:07:48 am »
No niestety brałem Monroe bo były w promocji (poważnie :). Mocowań nie brałem bo wydają się dobre, ale to wyjdzie przy demontażu starych amorów. Pewnie jeszcze nie raz edzie trzeba coś dokupić. Mówisz że alternator i rozrusznik... Zamówię przy kolejnej okazji, chyba że coś na miejscu się znajdzie godnego uwagi...
Jak do tej pory to mój mechanik namęczył się cholernie z wymianą świec (oczywiście tych z tyłu) ale dał radę. Zmieniał też uszczelkę pod klawiaturą, tą z przodu, bo z tylną nie zaczynał. Czytałem że najlepiej odpiąć sanki z silnikiem i podnieść budę do takich prac?
U mnie dośc ostro się leje z silnika. Jeste lepiej po wymianie tej jednej uszczelki pod klawą ale tę drugą też wypadałoby zrobić. Poci się też mocno na połączeniu silnika i skrzyni. Sama skrzynia chodzi miodzio. nie mam zastrzeżeń. Mam też od byłego właściciela usczelkę do miski olejowej silnika ale na razie nie rozkminiłem czy da się ją wymienić bez ruszania silnika, na pierwszy rzut oka wygląda że tak.
Silnik tam jest nieoryginalny. Stary się zagrzał kilka lat temu i poszła uszczelka pod głowicą podobno, ponoć taniej było wsadzić inny używany.
Zamówiłem też instrukcje Chiltona, na necie cięzko coś znaleźć. Tyle inwestycji poczyniłem że muszę ją mieć kilka lat żeby się zamortyzowała :D
1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor

Falkon

  • Gość
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 26, 2016, 09:14:46 am »
...nie kupuj używek altka czy rozrusznika bo będziesz i tak miał do roboty. Te dwie rzeczy miej nowe. Moja rada.

Co do Monroe, i tak je wyrzucisz  ;) Rozciekną Ci się. Dlatego one zawsze są w promocji. Nie wytrzymują masy tego auta. Nie wiem dlaczego ktoś postanowił je wdrożyć do tego modelu  ;)

Wiele rzeczy przy silniku zrobisz zdejmując puszkę filtra i nakrywając tbi szmatą.

Kiedy będziesz uszczelniał tył zrób też uszelnienie z przodu na wale. Pewno też cieknie. Oby tylko wał nie był zbyt wyrobiony i było jeszcze na co nabijać zimer  ;)

Zimery na uszczelnienia kupisz od ręki w Polexie. Mają po stówce za sztukę gdybyś potrzebował nagle.

Mam wrażenie że będziemy mieli o czym rozmawiać.  1ok

--------------------------------

Chilton jako broszurka Ci się przyda. Ale jeśli chcesz z nią spędzić życie i lubisz grzebać warto zaopatrzyć się w trzytomowy seriwis manual. Ponad 1500 stron schematów jak dla dziecka - na Ebayu


Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 26, 2016, 09:33:49 am »
No patrz... Kupiłem takie instrukcje do Vicki swojego czasu. Są nieocenione jako kompedium wiedzy... Bym wiedział że coś takiego jest do Luminy to bym się w Chiltony/Haynesy wogle nie bawił. Tam czasami wprowadzają nawet w błąd swoimi poradami.

Co do felg alu to historia na przyszłość bo drogie. Muszę w końcu porządnie ogarnąć mechanikę coby mieć pewne auto na 100% :) Ale nie mówię, że jak się zakwalifikuję na 500+ na kupię sobie po jednej co miesiąc :D

1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor


Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 26, 2016, 11:43:12 am »
Aktualnie mam problem ze wspomaganiem, mało istotny bo tylko na postoju. Pompa jęczy przy kręceniu i w sumie nie wspomaga. Pewnie się kończy. Były właściciel miał mi wysłać jakąś używkę inną, może podmiana wystarczy...
1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor

Falkon

  • Gość
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 26, 2016, 01:46:28 pm »
...pompe i dwa przewody wysokociśnieniowe kup na rockauto. Wybierz acdelco. koszt ok 60 usd po skompletowaniu. Do przełożenia będziesz miał koło pasowe i korek. Ja już swoją wymieniłem dwa lata temu. Pamiętaj tylko żeby zalać ją fluidem acdelco a nie olejem do skrzyni. To niby podobne płyny/oleje i często stosowana praktyka ale parametry są inne i inaczej pompa radzi sobie ze zmianami ciśnienia i obciążeniem.

http://czesci-usa.com.pl/plyn-do-wspomagania-89021182.html

Przekładnie daj do regeneracji jeśli zacznie się rozciekać. Ojciec naszego kolegi zGred z forum robi precyzyjnie i cieszy się świetną opinią

Offline Radek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 32
    • '95 Lumina APV 3.1
    • roadrunners.pl
  • Garażuje w: Pomorze
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 26, 2016, 02:26:52 pm »
Tak apropo koła pasowego od pompy wspomagania to jest lekko zósemkowane więc też wypadałoby je wymienić, chyba że ta używka, która do mnie przyjdzie będzie z kołem to podmienię.
Dzięki Harry (?) za wskazówki :)
1995 Chevy Lumina APV 3.1/2001 Ford Crown Victoria Police Interceptor

Falkon

  • Gość
Odp: Lumina APV Pomorze
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 26, 2016, 02:59:29 pm »

Dzięki Harry (?) za wskazówki :)

...po tym rozróżniam kto jest z dawnych a kto z nowszych czasów i z jakiej części świata motoryzacyjnego. Dwa produkty na różne rynki jak np. Acura/Honda  ;) Albo jak kto woli, ...jak jedna się skompromituje to druga żyje swoim życiem  1kwicze